Papuče symbolizují domov - místo, kde si většina lidí přeje dožít

Osmdesát procent lidí si přeje zemřít doma. Jenom dvaceti procentům se to podaří. Nevyléčitelně nemocní a umírající lidé často bojují se závažnými zdravotními problémy, které jsou pro ně a jejich rodiny limitující. I přesto mohou dožít svůj život doma, a to díky mobilním hospicům. Základem péče je především kvalitní život člověka s kontrolou bolesti a dalších příznaků.

V České republice funguje síť mobilních hospiců, která úspěšně doplňuje systém paliativní péče. Za kvalitu zdravotní služby mobilního hospice odpovídá lékař paliatr, který dokáže pomoci pacientovi s bolestí i dalšími vážnými příznaky jeho nemoci.

„Naším cílem je kvalitní život člověka. Kromě pacienta podporujeme také rodinu. Proto hospice zaměstnávají nejen lékaře a zdravotní sestry, ale také sociální pracovníky, pečovatele, duchovní nebo psychology. Kromě osobních návštěv mají lidé k dispozici pohotovostní číslo, na které mohou kdykoliv zavolat. Péči poskytujeme 24 hodin denně, 7 dní v týdnu,“ přibližuje práci domácích hospiců předsedkyně Fóra mobilních hospiců a ředitelka Hospice sv. Štěpána Monika Marková a doplňuje: “Součástí služeb jsou také půjčovny zdravotnických pomůcek a podpora pro pozůstalé.“

Nazujte papuče 5. října

“Stále je potřeba veřejnost informovat, že i vážně nemocní lidé - dospělí i děti, mohou dožít své poslední dny doma v kruhu svých nejbližších s podporou týmů mobilních hospiců. Proto, kdo si nazuje v tento den papuče, stává se nositelem myšlenky umírání doma.” vysvětluje Bronislava Husovská, ředitelka Mobilního hospice Ondrášek a přeje si, aby se i letos do kampaně zapojili lidé z firem, škol, významné osobnosti a jednotlivci. Ti sdílením svých fotek v papučích na sociálních sítích s hashtagem #papucovyden přispějí k šíření osvěty a boření tabu kolem umírání.

zveřejněno 29. 9. 2022